E-novinky k 2. 4. 2020

Dobrý den.

Níže zasíláme pravidelný seznam novinek za dobu od posledního mailu a přikládáme nové aktuality.

S pozdravem a přáním všeho dobrého

Jan Jelínek

—> Šťastny ať jsou všechny bytosti. <—
Jan Jelínek, knihkupectví Hledající, Za Pohořelcem 12,
169 00 Praha 6, tel. 220 873 250, mobil 776 453 310,
e-mail: info@hledajici.cz, http://www.hledajici.cz/
otevřeno: po-pá 10-18, ve středu do 20 hodin


„Přijďte jen tak – ta správná kniha si vás sama najde – Hledající.“


Tolik se bojíme smrti, až jsme zatlačeni k nežití

Ano, za každý den odkladu platíme nejen penězi (nejméně miliardou, spíše však mnohem více), ale hlavně (doufejme, že vratným) rozvratem hospodářství. Myslím tím nejen například zanikání rozmanitosti tvořené menšími podnikateli, ale i třeba zahnání významného počtu rodin do dluhové pasti. Jak dlouho to můžeme vydržet? Čtvrt roku, rok? Argumentuje se přitom nevyčíslitelnou hodnotou lidského života. Ale není nutné být cynický – vyčíslovat cenu lidského života vůbec není nutné. Jednak jde o přirozený proces – nemoc, kterou „vymyslela“ sama příroda (například i u běžné chřipky umírá na komplikace v souvislosti s ní v ČR přes tisíc pacientů ročně – je proto pravděpodobné, že i koronavirus bude leckdy poslední instancí, poslední kapkou pro svíci, které je souzeno dohořet).

Zadruhé se však pozastavme nad astronomickými částkami, které jsou nyní vynakládány díky „nouzovému stavu“. Je pravděpodobné, že díky vyčerpání zdrojů zákonitě nebude dostatek prostředků na léčbu nemocí v budoucnosti. Nejen nemoci COVID-19, ale i dalších. A to již bez větších obav srovnat lze – životy zachráněné nyní oproti možnosti zachránění jiných životů v letech nadcházejících. Jsme ochotni takto budoucnost zatížit? Není to sobecké? Většina státníků nás ujišťuje, že nikoliv. Nebo jsou možná v tak úzkém koridoru velkého tabu, případně dalších omezení, že musí konat tak, jak konají.

Asi nikdo neví, jak se zachovat nejsprávněji. Dovolme si však uvidět, že není jen jediná cesta. Britové, švédové, nizozemci, ale i američané nejdou cestami natolik sevřenými, jako je cesta česká. A pokud je cílem „kolektivní imunita“, jež vznikne až po promoření významnější části obyvatelstva (v Británii už údajně nemocí prošla možná polovina lidí, protože mnoho případů probíhá nezjištěně – to by bylo velmi pozitivní zjištění), podobáme se spíše dítěti, které má zadřenou třísku a odmítá si ji nechat vyndat, jelikož je to nepříjemné a zdánlivě nad jeho síly… Není však lepší třísku vyndat a ránu desinfikovat – tj. nechat nemoc bez zástavy chodu republiky proběhnout za přiměřené ochrany ohrožených skupin? Toť otázka.

„… Tyto případy jen dokládají, jak moc je ve Velké Británii koronavirus rozšířený. Podle některých odhadů může spolu s Itálií jít o nejzasaženější zemi (v přepočtu na obyvatele) vůbec. Vědci z univerzity v Oxfordu přišli s velmi odvážnou hypotézou. Podle ní se na ostrovech nákaza nepozorovaně šířila už od ledna a došlo k postupnému promoření až poloviny obyvatel země.“ (zdroj: Aazdravi.cz)

Můžete možná namítnout, že nás současné změny pobízí do vyšších úrovní vědomí a mohli bychom proto události považovat za blahodiní – za jakýsi úhelný kámen, který nás pobídne na cestu dále. Souhlasím. Takto to asi je a tento přístup je určitě zklidňující. Uvidíme tedy…

Asi nikdo, natož já, nemáme patent na rozum. Současná všeobecná deprese s nejasným koncem mne však deptá. Jistě nejen já by bych ochoten raději nemoc prodělat (průběh v drtivé většině případů není komplikovaný), než takto zřejmě léta živořit a neustále se obávat, kdy přijde nová ataka nemoci. Až dojemná mi v této souvislosti přišla odpověď na můj minulý článek od jedné 75-leté zákaznice. Cítím z něj velké usmíření, jež je možná právě to, co nám schází. Podobný přístup je mi vzorem. Přetiskuji s jejím souhlasem:

„Děkuji pane Jelínku. Promluvil jste tak, jak já to cítím. Je mi 75 let a můj současný názor je ten, že je velká škoda, mít tady tolik televizních médií a novin i časopisů. A ještě jim za to, co na nás pouštějí, musíme platit měsíčně miliony korun. Televizi zásadně před zprávami ČT v 19 hod. vypínám. Nebudu si nechávat ničit nervy tím děšením českých, moravských a slezských obyvatel téhle české EU. Jak velkou svíčku dal mé matce při začátku mého zrození stvořitel, tak dlouhý život mi daroval a moje matka tu svíčku přijala. Věděla, že kdyby ji odmítla (třeba proto, že se jí zdála nízká a malá), tak při porodu umřu. Narodím se neživá. I proto se smrti nebojím. Smrt jeden život ukončí. Ale jiný a další bude následovat. Navrátilová.“

Na závěr bych dodal, že nechci nabádat k nějaké rebelii, i já dodržuji a respektuji daná kolektivní rozhodnutí. Možná bychom však mohli být o něco méně napjatí a je škoda, že v tomto směru vláda více nevysvětluje a neuklidňuje. Přeji všem hodně síly

Jan Jelínek

Budete-li chtít, přikládám opět několik podnětů:

  • Rozhodni se být zdráv“ – zamyšlení k aktuální situaci připravené v relaxačním centru a zvukových lázních Dajána Praha
  • Karma Yoga Praha – „Nejsme obyčejného jógové studio. Jsme Karma.“ Ke koronaviru: „Šel poutník do velkého města a tam potkal Smrtku… (… pokračování)“
  • Psychologie.cz – mnoho nezjednodušujících zamyšlení jak ukočírovat svoji psychiku v dobách zvýšené zátěže (většina článků je odemčených); psychologická pomoc od odborníků v době krize zdarma (projekt „Dělám co můžu„)

Vyberte si knihu ze „zlatého fondu“ – nyní již od 1 Kč

Čtyři dohody„, „Cesta pokojného bojovníka„, „Alchymista“ – to jsou asi všeobecně nejznámější knihy z našeho „zlatého fondu“ – tedy pokladnice knih, kterých si za léta provozování knihkupectví nejvíce vážíme. Je mezi nimi však i mnoho dalších, méně známých. Chcete-li, prolistujte si je. U většiny knih najdete v detailu též ukázky a případně i rozhovory s autory.

Jednu z méně známých knih od kladenské jógínky Jany Musilové s názvem „Doteky jiné skutečnosti“ jsme potom navíc dočasně zlevnili na 1 Kč. Sleva platí do středy 8. 4. na 1 ks pro každého čtenáře. Zásoby jsou dostatečné. Věříme, že toto jarní „pohlazení“ přivítáte s radostí.


Stále platí: bezplatná výpůjční lhůta 90 dnů

Prodloužená bezplatná výpůjční lhůta na 90 dnů platí pro knihy vypůjčené do 30. 4. včetně.

Co to znamená? Zakoupíte-li do konce dubna jakoukoliv antikvární knihu (s dodáním libovolným způsobem – tj. osobně, poštou, kurýrem, …), můžete ji do 90-ti dnů od zakoupení vrátit a zpět dostanete celou částku, kterou jste zaplatili.

Knihy však samozřejmě vracet nemusíte – jsou totiž Vaše. Možnost vrácení je pouze Vaše právo, kterého využít můžete a nemusíte. Knihy lze vrátit i později (nejdéle do 3 let) – zde se však již strhává půjčovné.

Prodloužená lhůta platí automaticky a týká se všech antikvárních knih zakoupených v uvedeném období. Budeme rádi, když si i v těchto časech čas na knihu najdete.


Využijte nižšího poštovného – v květnu chystáme jeho zvýšení

Ceny dopravného se snažíme držet dlouhodobě na nízké úrovni a přes několik zdražení pošty jsme je neměnili od března 2014. Nejpravděpodobněji od května bychom však již dopravné o něco zvýšili, a to zejména u České pošty. O změně budeme včas informovat. V platnosti samozřejmě i poté zůstane možnost dopravného zdarma při objednání libovolné z „prémiových“ knih a platbě převodem – vyzkoušejte :-). Minimálně do konce dubna pak platí ještě dopravné ve stávající výši (tedy 30 Kč malé zásilky, 60 Kč při platbě převodem a 100 Kč při platbě na dobírku). Stejné poštovné v ekvivalentu v eurech platí i pro zásilky do SR (1,2 eura, resp. 2,4 a 4 eura).


Po Praze doručujeme knihy zdarma – do odvolání

Opatření vlády o omezení maloobchodního prodeje bylo prodlouženo minimálně do 10. 4.. Do odvolání proto stále nabízíme rozvoz knih po Praze zdarma, a to bez limitu na velikost zásilky. Rozvážíme obvykle v pondělí, středu a pátek ve večerních hodinách. Volte prosím při dokončování objednávky „DORUČENÍ po Praze“. Výjimečně bude (kromě platby v hotovosti) v případě zájmu umožněna při předání i platba platební kartou.


Slovensko – další podání plánováno na 23. 4. 2020

Uzávěrka objednávek pro toto podání je v pondělí 20. 4. 2020, 10:00 hod.. Do této doby musíme obdržet objednávku a v případě platby předem též platbu. Poštovné na Slovensko je při zasílání na dobírku 4 eura, při platbě převodem pak 2,4 eur. Cena knih je stejná jako v ČR, pouze přepočtená aktuálním kurzem na eura.

S cestami na Slovensko je to nyní obtížné – proto chceme vyzkoušet model, kdy bychom si zásilky navzájem předali s kolegy z podobně zaměřeného knihkupectví na Slovensku (kteří řeší podobný problém) na státní hranici bez toho, abychom překročili hranice země a poté zásilky podali na místní pošty. Uvidíme, zda bude tato cesta schůdná.

Pokud ne, zaslali bychom zásilky opět přímo z ČR s tím, že budou doručeny Slovenskou poštou nebo kurýrem – tak jako jsme to udělali se současnými zásilkami s výjezdem plánovaným na 2. 4..


Roušek není nikdy dost

… alespoň takto to říkávala o různých věcech moje babička a my jsme se jí jako děti smáli. Kdybyste proto chtěli doplnit nějakou z naší domácí dílny (v klidných dobách se tu šijí hlavně sukně), máme jich mnoho vzorů s uchycením buď na tkalouny nebo na gumičky. Velikosti jsou dvě – dětské a dospělé. Materiál dvouvrstvá bavlna. Střih je vyzkoušený, zákazníci se vracejí 🙂 Objednávat můžete přes knihkupectví (možno v kombinaci s objednávkou knih) nebo přímo na stránkách „U Bludičky„, kde najdete zase naopak zmíněné sukně a další sortiment.


V dnešním dění možná aktuální – na skladě všech 10 dílů:

Vladimír Megre: Anastasia

Knihy Vladimíra Megreho patří k našim nejprodávanějším – celkem se všech dílů dohromady prodalo již přes 6000 ks. U pěti dílů najdete v detailu též ukázky. Číslování knih je netypické – 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8/1, 8/2, 10 – celkem tedy 10 svazků. Díl s číslem 9 opravdu neexistuje – má to svůj důvod, vysvětlený v jedné z knih 🙂

Anastasia - obálka

„cyklus knih o Anastasii nás jemně přivádí ke komplexnějším myšlenkám o smyslu života, zrození, významu rodu a rodového zázemí“


Rádi připomínáme:

Karel Nejedlý: Metoda RUŠ aneb Já to mám jinak

ojedinělá technika propracovaná autorem na základě vlastní praxe umožňující se zbavit ovlivnění z dosavadního života, která nás RUŠí v dalším růstu (ukázka v detailu knihy)

Metoda RUŠ - obálka

V případě zájmu máme též anglickou verzi „The RUŠ method or It’s not my case“ (přeložila Kateřina Hamplová).


Seznam novinek v knihkupectví od 17. do 30. 3. 2020:

PT 540 – Přednášky k úvodu do psychoanalýzy
Autor: Sigmund Freud
Nakladatelství: Portál
Freud nikdy nenapsal skutečnou učebnici psychoanalýzy. A tak se tomuto účelu nejvíc blíží jeho přednášky. Zde najdete první řadu z let 1915 a 1917.
Recenze: Ne – Ukázka: Ne – Vaše názory: 0
Cena: 418.00 Kč, Vyšlo: 30.03.2020, Kategorie: Knihy | nezařazeno

PT 541 – Síla nevysloveného
Autor: Peter Pothe
Nakladatelství: Portál
příběhy z psychoterapie dětí a dospívajících – komentovaný průběh léčby pěti dětí s různými potížemi v rozmezí jednoho kalendářního roku
Recenze: Ne – Ukázka: Ne – Vaše názory: 0
Cena: 315.00 Kč, Vyšlo: 30.03.2020, Kategorie: Knihy | nezařazeno

FR 039 – Svět pohádek-vybrala a komentovala A. Bockemuhlová
Autor: Rudolf Steiner
Nakladatelství: Franesa
Kniha soustředěnou a přehlednou formou přibližuje poznatky a podněty Rudolfa Steinera k pohádkám, včetně jejich použití v pedagogice.
Recenze: Ne – Ukázka: Ne – Vaše názory: 0
Cena: 223.00 Kč, Vyšlo: 30.03.2020, Kategorie: Knihy | nezařazeno

TE 019 – Čtení z tváře
Autor: Taťána Katyš
Nakladatelství: Epocha
Jak se v lidské tváři vyznat, jak z ní vyčíst, co máme před sebou za osobnost, s kým máme co do činění a co od něj můžeme očekávat…
Recenze: Ne – Ukázka: Ne – Vaše názory: 0
Cena: 139.00 Kč, Vyšlo: 18.03.2020, Kategorie: Knihy | nezařazeno

TT 263 – Když si dítě sáhne na život
Autor: Boris Cyrulnik
Nakladatelství: Triton
Sebevražda je jednou z hlavních příčin úmrtí dětí a mladých lidí. Obecně se však konfrontaci s touto smutnou problematikou vyhýbáme…
Recenze: Ne – Ukázka: Ne – Vaše názory: 0
Cena: 232.00 Kč, Vyšlo: 18.03.2020, Kategorie: Knihy | nezařazeno

JT 106 – Ketodieta -kompletní průvodce vysokotučnou stravou
Autor: Leanne Vogelová
Nakladatelství: Jota
ketodieta s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků je jedním z nejrychleji se rozvíjejích a nejpopulárnějších nutričních přístupů ve světě
Recenze: Ne – Ukázka: Ne – Vaše názory: 0
Cena: 603.00 Kč, Vyšlo: 18.03.2020, Kategorie: Knihy | nezařazeno